| Swabia a întrebat:

Ştie careva să răspunda la urmatoarele întrebări? happy [legate de fizică!]

1 Cum se deplasează caractiţele?

2 Cum este posibil ca un caratist să spargă o caramidă sau o bucată de lemn?

3 De ce putem şterge scrisul de pe o foaie de hârtie aşezată pe masa numai atunci cand ţinem hârtia cu mâna?

4 Asupra cui se exercită în cădere o forţa de frecare cu aerul mai mare : asupra unui puf de gasta sau aupra unui bolovan?

5 Baronul Muchausen era un mare mincinos, el poveste cum o data a reuşit să iasă dintr-o mlaştină cu cal cu tot trăgându-se cu mana de păr. Explicati dacă este posibil acest lucru.

6 De ce daca purtăm ochelari de scafandru vedem mai bine sub apă?

7 De ce dacă udăm frunzele unei plante în zile însorite pe frunze rămân pete brune?

8 De ce nu face bine plantelor ploaia cu soare?

Mulţumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| shoby1996 a răspuns:

3. Poti sterge scrisul de pe o foaie de hartie numai daca o ti cu mana deoarece mana si locul unde ti foaia cu ea se va forma un punct de sprijin si atunci ca stergi se manifesta o forta asupra foii forta de frecare si la ea ai nevoie de un punct de sprijin.winking

7 răspunsuri:
| Swabia explică:

...la intrebarea 4hee hee....corecţie: "un puf de gâscă!"

| Swabia explică:

Multumesc Ioana de document, dar nu stii ce forta e prezenta se deplaseaza inotand? big grin

| Swabia explică:

*cand se deplaseaza inotand?

| shoby1996 a răspuns:

1:Caracatita si, in general, majoritatea "molustelor cephalopode" se deplaseaza in apa in felul urmator: trag apa in cavitatea bronhiala printr-o fanta laterala si o palnie speciala din fata corpului, iar apoi lanseaza cu energie un jet de apa prin palnia amintita mai sus; conform legii reactiunii, corpul animalului capata un impuls in sens contrar, impuls suficient pentru a inainta destul de repede in directia partii posterioare. De altfel caracatita poate indrepta "palnia" mentionata mai sus intr-o parte sau chiar spre spate si, aruncand cu energie apa, sa se deplaseze in orice directie.
Pe acelasi principiu se bazeaza si deplasarea meduzei: prin contractarea muschilor ea evacueaza apa de sub corpul ei in forma de clopot, capatand un impuls de sens contrar. Si alte animale acvatice se folosesc de metode asemanatoare.

| shoby1996 a răspuns:

2. Un caratist poate sparge o caramida cu capul numai daca reuseste sa nimereasca centrul de greutate al caramizii sau al bucatii de lem treebuie sa mai inveti teoria la fizicawinking dar nu-i nimic te-am ajutat.

| ingrijitoare a răspuns:

Ca un caratist sa sparga o caramida, trebuie mers la fitnes, lucrat mult cu antrenorul si sa bei o tona de lactate sa ai oase foarte tari.