| c0pil1n a întrebat:

Stie cineva cum pot sa-i fac pe cei de la altex sa-mi curete pc-ul de praf?
L-as curta eu dar problema e ca am inca un an garantie si nu as vrea sa pierd garantia.

10 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

De cati ani il ai? In 1-2 ani nu se strange prea mult praf si nu are rost sa il cureti.

| c0pil1n explică (pentru Adrian5575):

De un an. As vrea sa-l curat pentru ca am o problema cu drop frame-urile de 2-3 luni. Si la inceput nu am avut. Ma gandesc ca numai din cauza prafului apar acele drop frame-uri

| johnnny123 a răspuns:

Daca nu ai tinut pc-ul intr-o mina de carbune, praful adunat intr-un an nu are cu ce sa-i afecteze performantele.
Nu o sa stea nimeni sa-ti curete tie calculatorul de praf atata timp cat nu are defecte acoperite de garantie.

| Adrian5575 a răspuns (pentru c0pil1n):

Praful afecteaza numai temperatura pieselor, nu si performanta lor. Intr-un an nu se strange foarte mult. Nu e nevoie de curatare.

| Nyarlathotep a răspuns:

Ar trebui sa te mai documentezi putin. Acea performanta scazuta este datorata de la ultimele update-uri la Windows si chiar Microsoft a recunoscut asta. Sunt 2 update-uri recente care afecteaza performanta in jocuri si ar trebui sa fie dezinstalate pana la urmatoarele update-uri. Vezi care update-uri s-au instalat recent, le dezinstalezi si vei vedea ca jocurile vor rula mult mai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Nu e nevoie de curatare dupa un an. Eu il am de 5 ani si nu l-am curatat niciodata. Si functioneaza la fel. Ai alta problema cu drop-frame-urile, nu praful. Oricum, nu Altex iti face curatarea si nu se acopera garantia la asa ceva.

| c0pil1n explică (pentru Nyarlathotep):

Imi trimiti un link sa vad si eu te rog

| Iote a răspuns:

Altex-ul nu face asa ceva. Dar il duci la firma cu care ei colaboreaza pentru garantie. Il vor curata fara sa pierzi garantia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei tu se cheama mentenanta, iar Altex nu face mentenanta.