| Simina77 a întrebat:

Stie cineva firme serioase de plasarea fortei de munca in strainatate care sa nu ceara comisioane din tara sa se opreasca din primul salariu?

1 răspuns:
| zilog a răspuns:

Nu există așa ceva! Toti ar lua neamurile lor rudele lor consătenii lor, pe oamenii de la biserica lor, pe prietenii prietenilor lor daca ar fi să aibă cineva ceva bun de dat. Cine crezi că este nebun să iti de a ție unui necunoscut un job bun.
Toti cei ce plaseaza forta de munca te vad ca pe o vaca de muls ca pe un sclav pe plantatia lor.
Rezolvarea care as vedea-o eu ar fi sa strângi bani

EXEMPLU Cum să strângi bani vii la mine la vie săpi legi via 1 an si ne intelegem.

Apoi când ai strâns si tu câțeva sute de euro pleci cu autocarul sau cu avionul de primăvara intr-o țară spoți să dormi pe sub poduri sau in păduri cu cortul pe lângă autostradă pentru că în parcare pe autostradă există baie si poti să te bărberești poti sa iei apa sa te speli cu sticla.
asa e la inceput

Sau daca ai strâns mai multi bani atunci intri pe Facebook si cauti asa
ROMÂNI IN ITALIA
Români in franta
Români in Spania
Si te duci in Spania la un Români in casa lui si inchiriezi o camera dai pe ea undeva la maxim maxim 200 euro / luna
si te duci cu românul ala la ce face el sa puna gresie
si toit acolo pe Facebook pe români in madrid
gasesti locuri de munca
la inceput si eu am dat anunturi muncesc si gratis ajutor! urgent sunt dispus sa mumcesc pe oricât am nevoie urgentă de un loc de munca va rog frumos să mă ajutati nu vreau mai mult de cât mă costă chiria si mâncarea
Apoi după ce incepi să iti dfaci acte acolo de exemplu sa ai si tu un contract la apa sau la gaze sau la internet pe adrea unde locuiesti

abia atunci se schimba lucrurile când iti faci si tu un card Monese pe adresa respectiva
si poti sa dovedesti si tu cu scrisorile primite ca locuiesti la adresa respectiva

mai dai comanda ceva de pe aliexpress ebay si pastrezi plicurile ca sunt dovada ta de adresa cu numele tau scrise pe ele

Apoi mergi la primaria din madrid si te inscrii acolo sa iti dea un numar de inregistrare ca vrei sa muncesti sa iti dea drept de munca in tara lor
mergi la oficiul fotelor de munca
ei o sa iti faca si asigurare medicala
apoi ceri ajutorul celor de la asistenta sociala sa iti ofere ei un loc de munca
daca nu gasesti prin fortele de munca
de orice primarie din lumea civilizata au job-uri pe care pote sa ti-le dea pe loc cu 5 euro / ora
să disfunzi wc-uri sa strângi pupu de câne de prin oras lucruri din astea se dau la inceput la imigranti
dar dupa ce tu le arati ca ai facut ceea ce te-au pus sa faci si chiar le multumesti că ti-au dat ocazia sa muncesti
ei vor plati pentru tine asigurare medicala
si in acel moment tu poti sa te uiti si dupa alte locuri de munca
si daca nu stii limba
pentru ca tu muncesti deja undeva in tara lor vei fi primit in mod gratuit le cursuri de limba spaniola

si gata incep sa ti-se deschida usile
si acum daca cei de la fortele de munca au vazut ca tu ti-ai facut datoria cu succes indiferent unde te-au trimis tu ai facut treba buna
te imprietenesti in timp cu un agent de acolo de la fortele de munca
ai si tu omul tau si asta asa ca va cunosteti o sa iti dea si alte job-uri
de exemplu sa faci pe agentul de circulatie la o trecere de pietoni in dreptul unei scoli stai cu plancarda toata ziua cand trec copii tu opresti circulatia
cand se strang copii ii pui sa astepte sa treaca masinile sa se faca grupuri mai mari.
Apoii mergi la plantat flori pomi prin oras
apoi iti echivalezi diplomele din România
apoi mergi sa dai un examen de protectia muncii pe domeniul in care doresti tu sa muncesti
si daca tot ai inceput sa prinzi limba acum poti sa iti faci persoana fizica autorizata
pentru ca dupa 2 luni in care te chinui si tu sa nu consumi mai mult de 2 euro / zi pentru mâncare
vei reusi sa strângi bani ne cheltuiti 700 euro

sau poti sa mergi la un depozit pentru ca acum iti permiti sa iti iei bilet de autobuz pana la depozitulrespectiv sau de tren
sa te faci incarcator descarcator chiar daca tu ai facutate
muncesit acolo cea mai josnica munca
si strângi bani
acum au mai trecut inca 2 luni la depozit ai reusit sa iti platest si tu chiria pe 2 luni in avans assa ca acum ai frigiderul plin
ti-ai luat si tu haine de munca tricouri negre blugi negri vesta reflectorizanata
pantofi dinaia cu tabla pe talpa si in varf
sunt ale tale si te bucuri de ele pentru ca acum daca gasesti un job are cum sa te angajeze petnru ca ai cum sa te imbraci cu ce haine isi doresc ei sa te vada imbracat
nu cu blugii tai cu zdrente ci cu blugi negri si tricou negru si vesta reflectorizanta
si pantofi cu tabla in pe talpa si in varf si casca ta in cap
si când te vede asa cineva că te duci la interviu imbracat asa te si angajeaza la constructii daca nu ai minte multa sa faci si tu ceva mai interesant
sau daca te duce capul si ai diplome din Romania si le-ai echivalat
poate te primeste direct sa montezi sistemele de stingere a incendiilor
si multe alte lcururi intereresante alarme treburi mai complicate
dar daca tu ti-ai batut joc de profesroi si de tocilari in România acum te ajunge blestemul lor
ca aia care au scoala au salariu de 8 euro / ora si tu fara carte ai doar 6 euro / ora
Dar oricum acum este momentul in care o sa ai un soc si o să te pocăiești de faptul că nu te-ai ținut de scoală
si o sa plângi când o să cari prin arșită foc soare si ger saci de ciment 1 an in care vei strânge bani si vei merge si vei face o scoala profesionala
si omeniii in tarile civilizate Spania iti dau ei loc de munca din anul 2 de la scoala profesionala de tinichigiu vopsitor auto
sau in Germania la fel dar limba este grea
asa ca mai bine iti recomand Spania sunt oameni mai sufletisti si mai multi români
acum caai si tu o scoala si lucrezi la un service auto gata e mai bine poti sa te relaxezi ai chiria platita in avanas pe 6 luni ai mâncare pentru 4 luni in casa
ai si 2000 euro strânși
acum poti sa iti cimperi un jaf de masinuța mică să nu plătesti impozite mari la ea gen toco sau ford masinute din astea cu motorul cât mai mic cu putinta
acum ai bani sa platesti si o asigurare
in primul an va fi mare asigurarea
te va costa gen 2000 euro / tot anul sau 12 euro/ zi
si vei opta pentru 12 euro / zi
apoi vei schimba permisul de conducere in tara respectiva si gata asigurarea al doilea an daca nu ai avut nici un accident va fi la jumatate de pret

adica 1000 euro / an dai banii si gata esti mult mai bine
acum ai chiria platita pe 8 luni in avans ai si masina ai si benzina ai si carnet
ai si drept de munca in Spania
aio si 8 euro / ora salariu
ce vrei mai bine de atât

Acum a venit timpul să îti iei si tu belea la ușă să avem șî noi femeia noastră cum se spune tradițional în popor.
Așa că te vei insura asta va scoate ca iozefoni copchilul din bichini
si gata esti tata acum ai responsabilitati sa mergi la munca chiar daca nu iti place
sa intretii 2 trantori pe nevastata care se da mare că sterge praful si ca are grija de copiul si ca nu se duce la nici un loc de munca pentru ca ea e femeie si tu esti barbat si trebuie sa o intretii ca asa trebuie sa faca barbatii

o intretii ca tii la ea si te indragostesti de copil
femeia incepe sa te jignesca la fiecare vorba sa seaturat de tine
sa scarbit si plictisit de tine pentru ca ea este manelista si nu ii place cultura si daca si tu asculti si fumezi cu ea manele atunci aici se ajunge
doar cultura salveaza omenirea

acum vine timpul sa ii dai papucii iti pare rau pentru copil dai bani sa termine scoala temina si facutatea iti scoate ochii ca ai fost un fraier si ca nu ai invatat mare lucru meserie sa faci si tu bani sa ii fi dat si mai mult bani
de ce altii au facut facutati si tu nu ai facut
de ce altii au casigat 20 euro / ora de munca si tu nu
si tot te cearta propriul copil

acum vine timpul sa ai reumatism la inima sa nu mai ai dinti in gura si sa iti cumperi cavou
Amin