| anonim_4396 a întrebat:

Stiti pe ce data luam vacanta de vara?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MECTS nr. 4292/ 2011, privind structura anului scolar 2011-2012, cursurile se termina in functie de clasa, citez:
"a) Pentru clasele terminale din invatamantul liceal, anul scolar are 37 de saptamani, din care durata cursurilor este de 33 de saptamani, 4 saptamani fiind dedicate desfasurarii examenului national de bacalaureat. Cursurile claselor terminale se incheie la data de 1 iunie 2012.
b) Pentru clasa a VIII-a, anul scolar are 36 de saptamani, din care durata cursurilor este de 35 de saptamani, o saptamana fiind dedicata desfasurarii evaluarii nationale. Cursurile claselor a VIII-a se incheie la data de 15 iunie 2012.
c) Pentru clasele din invatamantul liceal — filiera tehnologica, cu exceptia claselor terminale, durata cursurilor este cea stabilita prin planurile-cadru de invatamant in vigoare.
d) Pentru invatamantul special — clasele a IX-a—a XI-a, ciclul inferior al liceului, filiera tehnologica, durata cursurilor este de 37 de saptamani, insumand 182 de zile.
f) Pentru invatamantul postliceal (scoala postliceala si scoala de maistri), durata cursurilor este cea stabilita prin planurile cadru de invatamant in vigoare."
Pentru celelalte clase cursurile se termina vineri, 22 iunie 2012. Numai bine!

| Carton a răspuns:

Luam vacanta de vara peste exact 3 luni fara 2 zile. Deci 23 iunie.

| Anesiss a răspuns:

Clasa a 8 a ia vacanta pe 15 iunie, iar celelalte clase i-au pe 22 iunie, dar clasa a 12 a nu stiu.CRed ca tot pe 15 pentru ca ei sunt cu bacul asa cum e si a 8 a cu evaluarea nationala.

| aka7up a răspuns:

23 iunie 2012, si se termina pe 9 septembrie 2012

| Alex99_5691 a răspuns:

Pe 22 iunie... funda? big grin

| Mihai212 a răspuns:

Vacanta de Vara dureaza

de la 23 Iunie pana la 1Septembrie

http://www.profudegeogra.eu/wp-content/uploads/2011/09/CalendarScolar_1.jpg

| Georgic7 a răspuns:

Cred ca in 21 sau 25 Iunie.

| AlexTrUK a răspuns:

14. XI. 2012 FUNDA?

| pusi18 a răspuns:

Nu stiu