| Sebimiha a întrebat:

Știți cum pot sa repar o baterie externa?
Am desfacut-o și pe cip are un punct
Trebuie dusă undeva?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Cred sincer ca daca te duci la service si... insisti (si aia o sa iti spuna ca nu merita), atunci ei cred (tot sincer) ca pot face rost de cip-ul ala (comanda speciala in Taiwan, or smth), si o sa te coste cip-ul si manopera de vreo 3 ori cat face bateria (manopera e CATEGORICA, ca sa inlocuiesti un cip nu poti decat cu un aparat care costa vreo 10mii de euro)
alternativa e sa gasesti pe olx o baterie identica cu acumulatorii terminati (dar ma indoiesc de mi se indoaie PROFUND, ca sta cineva sa puna asa o baterie la vanzare)
bun venit in microelectronica (fiecare cip e unic si nu exista sa il schimbi fara sa il comanzi de la mama lor) si economia de piata (preturile sunt MULT mai mici la produse noi, decat reparatiile)

nu mai suntem pe timpul lu' pazvante, unde erau 14 modele de tranzistori si 20 de condensatori, si nu trebuia sa stii deloc electronica, ci doar sa ai un aparat de lipit, scoteai piesa care era CLAR arsa (se vedea cu ochiul liber) si dadeai pretul unui bilet de autobuz si luai 5 pise ca aia (sa ai si de rezerva)

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La gunoi! Cine crezi ca se ocupa cu repararea unei baterii?

| sierra1 a răspuns:

De fapt du-o la tomberonul de reciclare, așa e civic