| 004N1cky334452Swag a întrebat:

Un civil, adică un om simplu ar putea deține o armă cu lunetă gen Mcmillan cs5? Din câte știu Mcmillan cs5 este o armă militară

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania civilii nu pot detine arme militare, dintre cele prevazute la lit.A din anexa la L.295/2004, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare.

| JackR a răspuns:

Raspunsul este simplu: NU. Dar daca te intereseaza ceva care lasa McMillan-ul departe in praf, uita-te la asta:

https://blackwatchreloading.co.nz/wp-content/uploads/2017/07/R8LRGRS.png

Blaser R8 GRS, calibru.338 Lapua Magnum. Daca stii ce sa faci cu ea, atingerea tintelor la peste 1 kilometru este "joaca de copii". Si se vinde si civililor! Costa vreo 6500 de euro, la care mai adauga cel putin 3000 pentru o luneta serioasa (U.S. Optics sau Schmidt & Bender).