| anonim_4396 a întrebat:

Unde este Principatul de la Pind?

3 răspunsuri:
| Nastasia a răspuns:

Ce a uitat Raluca sa faca, desigur din graba sau neatentie, e sa dea linkul de unde a preluat citatul. O fac eu pentru ea, cu precizarea ca vei gasi si alte informatii pe siteul respectiv. Linkul este:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Principatul_de_Pind_%C5%9Fi_Meglen

| raluca_2686 a răspuns:

Principatul de Pind şi Meglen a fost un stat autonom creat cu sprijinul Italiei în regiunea de nord-vest a Greciei şi sudul Iugoslaviei în timpul celui de-al doilea război mondial. Regiunea Pind se întinde în partea de sud a Albaniei şi Macedoniei, precum şi nord-vestul Greciei. Micul stat a fost proclamat în timpul ocupaţiei italiene a Greciei de nord din vara anului 1941, ca o ţară a aromânilor şi a fost denumit Principato del Pindo de către italieni.

| raluca_2686 a răspuns:

Din neatentie a fost dar va asigur nu am intentia sa fac nici un plagiatlaughing