| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi un dictionar istoric?

5 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Aera: durata serviciului e indicatã prin stipendiorum. sau, mai rar, si mai vechi, prin aerarum.

aquilifer: purtãtorul vulturului legiunii

beneficiarius: soldat însãrcinat cu o misiune specialã fie la statul major, fie în fruntea unui post de "jandarmerie" pe drum

bucinator: trompetist (bucina fiind un fel de trompetã)

canabarius: locuitor al unei canabae

capsarius: soldat din serviciul sanitar

centurio: comandant al unei centurii

cornicen: suflãtor în corn

cornicularius: sef de birou al statului major

curator ueteranorum: veteran responsabil al veteranilor, care la sfârsitul serviciului activ de 20 de ani în legiuni, puteau fi încã 5 ani în rezervã

custos armorum: armurierul centuriei

decurio: comandantul unei decurii sau turma

duplarius (duplicarius): soldat cu soldã dublã

emeritus: veteran

eques singularis: cavaler detasat dintr-o ala si apartinând gãrzii personale a împãratului, guvernatorului sau comandantului legiunii

euocatus: soldat mentinut sau rechemat în serviciu ca instructor

exactus: secretar de stat major

explorator: cercetas

frumentarius: în sens militar, însãrcinat cu aprovizionarea cu grâu, curier sau, din sec. II p. Chr., spion

gregalis: soldat simplu

imaginifer: purtãtor al imaginii împãratului

immunis: soldat scutit de corvezi

librarius: secretar de stat major

missicius: soldat exceptat de la misiuni non-combatante înainte de terminarea serviciului activ

missus honesta missione: "pensionat" onorabil la sfârsitul serviciului; "lãsat la vatrã"

naupegus: tâmplar de nave

optio: adjunctul centurionului

pedes singularis: infanterist detasat dintr-o cohortã auxiliarã, apartinând gãrzii personale imperiale, a guvernatorului sau a comandantului legiunii

praefectus (castrorum) legionis: comandant al castrului, cu exceptia Egiptului, unde e echivalentul ecvestru al legatus legionis

praefectus fabrum: "sef de cabinet" al unui ofiter superior sau magistrat

primus pilus: centurionul primei centurii al primei cohorte

primus ordo: centurion al uneia dintre cele cinci centurii (duble) ale primei cohorte

princeps: centurionul centuriei a doua (dublã) al primei cohorte

princeps praetorii: centurion sef al statului major al guvernatorului

secutor: gardã de corp

signifer: purtãtor de insigne (unul pe manipul)

speculator: cercetas (pentru recunoasterea în adâncime)

stator: soldat al politiei militare

strator: scutier

tesserarius: responsabil cu parola

trierarchus: comandant de vas

triplarius (triplicarius): soldat cu soldã triplã

tubicen: trompet

ursarius: gardian al ursilor (pentru jocuri)

uexillatio: detasament al unei legiuni, cohorte, etc.; soldatii erau numiti uexillarii (a nu se confunda cu purtãtorii de insigne din cavalerie).

Quattuoruiri uiarum curandarum erau însãrcinati cu întretinerea drumurilor, sub autoritatea edililor.

Decemuiri stlitibus iudicandis au pierdut sub Augustus competenta de a judeca problemele referitoare la libertate, dar si-au pãstrat presedintia, sub directia unui pretor (praetor hastarius), curtii ce trata procesele de succesiune, fiind însãrcinati cu judecarea litigiilor.

Mai multe detalii: http://www.scritube.com/istorie/Dictionar-istorie162921124.php

| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Ti-am cautat ceva pe net. Sper sa-ti fie de folos! http://www.scritube.com/istorie/Dictionar-istorie162921124.php sau mai ai aici http://istoria.md/categorie/58/Dic%C5%A3ionar%20explicativ%20istoric
O zi buna si refuza consumul produselor chimicale! Aproba aparitia produselor BIO Life-Care!