| anonim_4396 a întrebat:

Urmeaza sa pun o intrebare banala dar pentru cine e in strainatate cred ca ar putea fi utila, in zilele de azi cum pui benzina la noi in Romania? Gen se poate plati pe loc acolo la pompa cash sau card sau mai trebuie sa te duci ca inainte sa spui pompa x si raionul?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai fie iti pui tu benzina si platesti la casierie cash sau cu cardul bancar, spunand acolo unde platesti numarul pompei (scrie mare pe stalpi fiecare pompa ce numar este)

Fie dai bani acolo unde exista angajat al benzinariei si iti pune el combustibil de cati bani ii spui tu. La aceasta a doua varianta nu te mai duci inauntru sa platesti tu.

treaba e simpla la romani happy

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Chiar e simpla la noi happy
dar angajatul benzinariei, daca ii zic sa faca plinul sau doar pana la jumate el de unde stie cat sa puna?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ii zici pune jumatate, ii zici baga-mi combustibil de 120 de lei, sau de 200 de lei sau fa plinul, prin "plin" se intelege ce benzina am in rezervor apoi completat pana la maximul rezervorului cand pompa opreste alimentarea prin senzor, pot sa fac plin de la 10 litri cat am in rezervor sau de la 0, 500 ml cat am in rezervor.
Eu fac plinul de obicei de la 10 litri cat imi las in rezervor de rezerva, altii alimenteaza cand mai au doar 1 litru in rezervor, altii cand au jumatate de rezervor, fiecare dupa cum considera el.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Aa am inteles, chiar iti multumesc frumos de sfaturi si informatii.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, pentru asta este TPU!

| Violleta2022 a răspuns:

In Australia se poate plati benzina/motorina si gazul, direct la pompa de unde alimentezi, dar numai cu card bancar, iar inautru la vanzatoare, se poate plati atat cu card cat si cu cash.

Uneori, in benzinariile mai noi, exista casa speciala de plata a benzinei, inautru in benzinarie, unde selectezi numarul pompei de benzina de la care ai alimentat si platesti cu cardul sau cash, singur, fara ajutorul vanzatoarei.

Nu exista plata cash la pompa de benzina ca rezervoarele de benzina nu sunt prevazute cu depozit de bani cash.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata nu a fost cu plata inainte in Ro. Cel putin nu in ultimii 20 ani.

Iti pui cata benzina vrei apoi mergi si platesti.
Da, sunt si unele pompe care au pos afara si platesti direct acolo dupa ce alimentezi.