| Gabi_6377 a întrebat:

Va rog frumos dac stiti cum se sot petele de pe parchet. M-am vopsit si de pe par mi-a cazut vopsea rosiedin par.Am sters, dar tot a ramas imprimat.Va rog sa-mi spuneti cu ce ies petele, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ady00pk a răspuns:

1.Cu diluant nitro. dar atentie, daca e vb de parchet clasic lacuit, trebuie actionat cu prudenta, ca inmoaie si lacul.
2.Frecand cu burete de vase, din cel special pentru teflon.
3.Detrartrant
Daca faci ce zice breed vei plange dupa. O sa zgarii tot parchetul.

3 răspunsuri:
| aneta a răspuns:

Eu stiu ca petele de vopsea de par ies cu Domestos.Ai putea incerca.

| breed a răspuns:

Vopseaua a intrat in lemn.Incearca cu ceva ascutit[lama de ras sau o bucata de sticla]

| MarcelSpataru a răspuns:

Din cate stiu, petele de vopsea de pe parchet pot fi indepartate prin curatarea parchetului cu un amestec de apa si detergent sau cu un produs special pentru indepartarea petelor. Incercati sa testati o metoda pe o zona mica, nevizibila a parchetului inainte de a o aplica pe intreaga suprafata, pentru a va asigura ca nu va deteriora parchetul. De asemenea, puteti incerca sa consultati un specialist in curatarea parchetului sau chiar producatorul parchetului pentru recomandari.

Mai multe detalii despre tehnici de vopsire a lemnului aici https://fii-modern.com/......lemnului/, iar daca daca parchetul este din lemn, vopsirea parchetului din lemn poate proteja si imbunatati aspectul parchetului. Inainte de a vopsi parchetul din lemn, trebuie sa il curatati bine si sa eliminati orice urma de murdarie sau grasime. Dupa ce parchetul este curat si uscat, aplicati o grunduire pe intreaga suprafata, apoi lasati grundul sa se usuce complet. Dupa ce grundul s-a uscat, aplicati un strat subtire de vopsea pentru parchet, folosind un trafalet sau un roller.

Lasati vopseaua sa se usuce complet, apoi aplicati un al doilea strat de vopsea dupa necesitate. Lasati vopseaua sa se usuce complet inainte de a folosi parchetul. De obicei, este recomandat sa aplicati cel putin doua straturi de vopsea pentru a obtine o acoperire buna si durabila.