| llleo a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar IONIC WHITE pentru albirea dintilor. E bun? A folosit careva?

9 răspunsuri:
| MhDragos2018 a răspuns:

Bani aruncați aiurea, nu e bun

| Violleta2022 a răspuns:

Pastle de dinti nu albesc dintii, doar ii curata.
Ca sa intelegi cum functioneaza asta, freaca si tu o farfurie de portelan sau un os, cu pasta si periuta de dinti si vezi daca se albeste.
Albirea se poate produce cu aparatura speciala, care actioneaa asupra dintelui direct. In general aceste masini sunt folosite de stomatologi.
Restul pastelor de dinti, sunt doar minciuni servite la un tub, care dupa mai multe spalari corecte pe dinti, TI SE PARE ca-s mai albi dintii.

| llleo explică (pentru Violleta2022):

Nici carbunele activ nu e bun?

| Violleta2022 a răspuns (pentru llleo):

Nu, nici carbunele activ nu este bun.
este un mineral care curata dintele, dar nu poate sa albeasca un os ingalbenit!

| llleo explică (pentru Violleta2022):

Pai si ce e de facut?

| Violleta2022 a răspuns (pentru llleo):

Sa mananci sanatos si sa te speli pe dinti cel putin de 2 ori pe zi: dimineata si seara, ca sa-ti tii dantura curata.

| llleo explică (pentru Violleta2022):

Ce pasta de dinti imi recomanzi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru llleo):

Orice pasta de dinti folosita minim 2 minute isi face treaba, curatand dantura.
Mult mai importanta este tehnica corecta de curata dintii si gingia, ca sa fii sigura ca nu raman depuneri de mancare si bacterii la imbinarea dintre gingie si dinte, sau intre masele.
Foloseste ata dentara sa cureti intre dinti, sau un hidrofloss cu jet de apa, ca sa scoti resturile la care periuta de dinti nu poate ajunge.

| llleo explică (pentru Violleta2022):

Mersi viata mea