| Cattalinn a întrebat:

1)cum imi pot alege o placa video buna
2)daca am o placa de baza care suporta ddr2 pot sa imi cumpar o placa video pe ddr3 sau ddr5

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1). O placa video buna se alege in functie de doua chestii :
- puterea sursei utilizata de PC(Depinde de cat de puternica este sursa ta, daca cumva iti iei o placa video care cere mult curent iar sursa ta e insuficient de puternica ca sa-ti sustina placa video, face boom sursa :-s )
-Placa de baza(placa de baza e dotata cu niste sloturi diferite care suporta mai multe tipuri de placi video, de obicei orice placa de baza e dotata cu un slot PCI-E X16, iar in ziua de azi toate placile video bune sunt compatibile pentru acest tip de slot.)
2). Intrebarea asta e eronata.Placa de baza are suport pentru rami care sunt clasificati in 3 grupe: DDR, DDR2, DDR3.Placile video au acest detaliu, pare-mise: DDR2, DDR3, DDR5.Acest aspect nu tine de placa ta de baza, poti sa-ti iei orice tip de placa video (DDR2, DDR3, DDR5) ca nu depinde de placa de baza.
Sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutor.
Noroc.

| Cattalinn explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult am inteles cum este cu placile video

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cattalinn):

Pare bine atunci.Sarbatori fericite!