| TheHeineken a întrebat:

daca am o placa video DDR2 se potriveste si DDR3/DDR5?

9 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Da se potriveste, ei sunt retardati dar nu stiu ce vorbesc, tu vorbesti de ramii de pe gpu, doar ei au ajuns la ddr5. Stai calm, poti lua orice placa video, cele noi sunt compatibile retroactiv.

| TheHeineken explică (pentru Seby90):

Da ca am vazut ca unde se introduce placa video pe placa de baza este la fel

| Seby90 a răspuns (pentru TheHeineken):

E o mica diferenta, sunt placi video cu pci 3.0, dar sunt compatibile si cu 2.0. La fel si cu placile de baza, exista placi de baza cu pci 3.0 dar sunt compatibile si cu 2.0. Singura problema ar fi sa fii atent sa nu cumperi ceva pe agp si sa ai pci. atata tot. AGP fiind slotul mai vechi, predecesorul pci. Apropo data viitoare sa nu se mai creeze confuzii, cand e vorba de rami pentru video, mentioneaza GDDR5 sau 3 sau cat vrei tu.

| Me2 a răspuns:

Daca placa ta de BAZA are slot PCI-express va merge orice placa video PCI-express, chiar daca aceasta este ddr 2, 3, 5, intelegi?
Ce placa de baza ai mai exact?
Ce sursa ai?
Vrei o placa video noua?
Care este bugetul?
La ce rezolutie te joci?
Ce procesor ao?

| TheHeineken explică (pentru Me2):

Placa de baza G31D - M7 procesor 2. 4ghz Intel

| TheHeineken explică (pentru Me2):

Gigabyte GeForce 9600GT Silent 1GB DDR3 256-bit este buna aceasta placa? ca am o placa video Asus ati radeon x1550 si este cat de cat buna

| Me2 a răspuns (pentru TheHeineken):

Pune un 8800 gt, e mai buna decat 9600gt

| JusticeForCraiova a răspuns:

Nu

| motherf a răspuns:

Nu.