| marianvranceanul1 a întrebat:

Am instalat Dyom versiunea 8. E un program cu care iti realizezi propriile misiuni in gta sa.Imi explica cineva cum pun cutscene uri si dialoguri intre actori?

Răspuns Câştigător
| J0hnN a răspuns:

1.Pui actorii in pozitia in care vrei sa stea.
2.Creezi cutscenuri.Cand vrei ca personajele sa vorbeasca intre ele,faci asa:pui un cutscen in care apare, sa zicem, fata actorului care vorbeste sau, ma rog, actorul insasi.In acel cutscen scrii numele si textul actorului ca in exempul urmator: EX:,,(CJ) Yo, what's up guys!,, (fara ghilimele). Apoi pui cutscenul pe alt actor si procedezi ca mai sus.Si tot asa faci.
P.S. Iti recomand sa folosesti o culore pentru numele personajelor pentru a putea fi repereate mai usor. Exemplu, vrei sa scrii numele lui CJ cu galben. Apesi deodata CTRL si litera culorii.Ai 5 culori disponibile pentru care apesi in felul urmator:CTRL+B(albastru),CTRL+W(alb),CTRL+R(rosu),CTRL+Y(galben),CTRL+G(verde). Daca executi corect,pe ecran,in spatiul pentru scris, ar trebui sa-ti apara +litera+! De exemplu, daca vrei sa folosesti galben si apesi CTRL+Y iti va aparea pe ecran,,+Y+,,! Ultimul lucru:dupa ce folosesti o culoare, pentru a reveni la alb dupa ce ai terminat cu culoarea respectiva apasa deodata CTRL si W. Exemplu de cum va apareasad+y+CJ+w+) Yo, what's up! Succes! Sper ca te-am ajutat! happy

1 răspuns:
| J0hnN a răspuns:

Scuze,trebuie a fac o rectificare:dupa primul cutscene in care vorbeste un actor, am zis ca pui cutscenul pe alt actor.Am vrut sa zic ca faci un alt cutscene in care apare alt actor, procedand ca la primul actor, schimband doar ce are el de zis si numele sau.happy