| a1l3x a întrebat:

Am o placa de baza M2N-MX SE Plus si as vrea sa imi pun o placa video GDDR3 dar eu am slot PCI Express x16 pot sa imi pun aceasta placa video:http://www.emag.ro/......JDBBBM/.As vrea sa joc GTA 4 si de aia.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

NU GDDR3, NU low end-uri de 2 milioane care nu fac nici macar 500.000! Daca vrei GTA 4 si bugetul e mic, fa-ti un dram de bine si ia o placa decenta SH, de-alde HD 4770-4850 sau NVIDIA 9600-9800GT, nu da banii pe flasnete!

| a1l3x explică (pentru KodrutZ):

Dar as vrea sa stiu daca pot sa imi pun gddr3 ca sa stiu ce sa imi iau

| KodrutZ a răspuns (pentru a1l3x):

UNDE sa iti pui GDDR3? Ai idee ce e ala? GDDR se refera la memoria video de pe placa, ce te intereseaza pe tine e slotul placii, si cum ai o placa de baza PciExpress, ai nevoie de o placa video PciExpress, atita tot. In momentul actual, sint o gramada de placi video GDDR3 pentru idioti, iar cele pe GDDR5 sint pentru baieti destepti, mai ales cele pe la 350-550 RON, unde obtii un raport pret/performanta excelent.
P.S. Conteaza foarte mult si ce procesor ai. Nu de alta, dar eu am din 2009 un HD 4770 si, pina de curind, procesorul era un X2 4000+. Cind am trecut la i3 2120, am ramas cu aceeasi placa. Efectiv nu imi venea sa cred cum multe jocuri pe care inainte le jucam OK la detalii medii acum mergeau cu tot la maxim si FPS aproape dublu.

| raikidd a răspuns:

Ia-ti un geforce cu minim 128 biti de memorie, cum a zis si kodrutz cel mai bine investeste peste 300-350 in placa video(daca gasesti ceva bun la mana a 2 si mai bine), daca ai 500-600lei gasesti pe okazii placi cu 256biti destul de bune

| KodrutZ a răspuns (pentru raikidd):

Las-o mai moale cu Okazii, e plin de bisnitari pe acolo. Ca sursa de componente SH de incredere si la preturi decente, poti incerca pcmadd.com sau forumul computergames. Daca iei placa doar pentru GTA 4, merita studiate benchmarkurile de pe net si vazut daca NVIDIA sau AMD/ATI se comporta mai bine in cazul asta particular. Nu ar trebui omis nici consumul, fiindca tare mi-e ca ai Deluxe sau alta flasneta de sursa si iti va trebui si o sursa decenta care sa duca placa video noua...

| a1l3x explică (pentru raikidd):

Dar pot sa imi pun pe pci express x16 orice gddr?