| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema intr-o zis un prieten de al meu a venit la mine cu laptopul si a vrut sa isi descarce un joc i-a descarcat jocul cu 10mb/s mie imi descarca numai cu 5mb/s si vreau sa stiu de ce.Mi-a zis cineva ca poate sa fie din cauza ca modelul meu de laptop este mai vechi decat modelulul lui eu am un laptop din 2009 iar al lui este din 2012 ( anul fabricari nu al cumparari) aceasta sa fie problema sau este de la driver.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Te conectezi prin cablu sau prin WiFi la net? In principiu, ar trebui sa ai aceeasi viteza ca si el. Totusi e posibil sa te limiteze alt factor decit viteza interfetei cu netul, cum ar fi hard discul.

| Darkyy25 a răspuns (pentru KodrutZ):

Folosesc WiFi si nu vad cum ar fi hard discul un obstacol pentru viteza de download

| KodrutZ a răspuns (pentru Darkyy25):

Se numeste hard disc leeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeent. N-ai idee cit de lent poate fi un hard de laptop. Eu sint pe laptop acum si mor, ca am plecat citeva zile de acasa si am de lucru si in deplasare. Acasa am SSD + HDD intern, la laptop am un nenorocit de hard de 5400 RPM si 8 MB buffer (e din 2009 si al meu) si pling cu vorbe pe linga el.