| Ryppoe69 a întrebat:

Am o problema pe propriul server de Metin2 prin hamachi... am editat cateva chestii prin navicat, si la un moment am gasit acest tutorial pentru rate permanente:

http://metin2place.ro/cum-setezi-rate-permanente/

Am facut tot ce zicea acolo, dar intr-un final nu a mers. In fine, nu asta e problema, problema este ca acum nu mai merge crescut. Este bug la exp. De exemplu, daca as avea 16.80% si ma duc sa cresc imi scade exp-ul in loc sa creasca. Am incercat si sa bag comanda (priv_empire 0 4 1000 24) dar tot asa face, ba chiar scade exp-ul mai repede decat fara rata activata. Cum pot rezolva acest bug? Daca e cineva care se pricepe, dau funda. ma puteti gasi pe: alex_romeghea@yahoo.com

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Ai inceracat sa faci un caracter (nu stiu de lvl 1) sa creasca sa vezi daca bugul este sau nu.

Bugul poate aparea din 4 motive (la asta cu exp).
-bugul poate sa fie ca nu are memorie Ram servarul (servarul trebuie sa fie de 1024Mb-2048Mb Ram) ca sa nu fie niciun bug pe server, minimul de ram ca sa nu ai buguri pe server.
-Daca esti GM si iti dai singur nu stiu exp cateodata iti da si in - de ce ca daca depasesti numarul de experienta poate sa fie in minus (asta daca trece de lvl 99).
Ex: ai lvl 98 bagi 900k exp iar pentru lvl 99 iti cere doar 500k, desigur ca ceilalti 400k exp vor fii in minus.
Daca iti bagi experienta prin comanda (GM, SGM, GA, SGA) poate sa fie prin minus aceea experienta.

- Poate sa fie de la Navicat daca ai bagat desigur poti sterge ce ai facut tu (daca ai salvat-o).Si dupa aceea sa dai un reboot la server.

-Sunt anumite mape (unele nu toate) care au un bug si acolo daca vrei sa cresti faci experienta in minus din cauza acelui bug.Se mai intampla si asta doar la anumite mape (poate sa apara bugul) intr-o camera, intr-o zona, etc.

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Metoda de acolo este buna daca ai facut cum trebuia (uni din voi mai editeaza si asta este cea mai mare greseala).
Cum este asa pui nu editand sau sa stergi; sau sa schimbi SET in set?
UPDATE player.mob_proto SET exp=exp*200;

2 Eu nu stiu daca aceasta problema era si inainte sau dupa ce ai facut tu modificarea?

3 Bagarea ratelor permanente se poate face si prin comanda dar si prin Navicat.(Cele din Navicat sunt permanente iar cele din comanda sunt temporare au o limita de timp).

| Ryppoe69 explică (pentru DragomirMihail2020):

Am facut exact ca acolo, practic am dat copy-paste, singurul lucru care l-am editat a fost la cifre (din *10 am facut *500, pentru ca rata sa devina 500%)... si nu, inainte sa bag chestia aia in navicat nu era nici un bug... la yang nu stiu sigur, dar cred ca nu.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Un lucru am uitat sa iti mai zic (daca aceasta problema).
Daca aceeasi problema este si la yang (bani). Daca ai bug si acolo?

Iar cu bug cu experienta vreau sa stiu ca sa iti zic cum se poate rezolva (poate sa fie bug ceva de genul acesta):
http://dinamik.ro/......il-evitam/

Mult Succes.