| alexboss2020 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca imi iau ryzen 7 1700 o sa duc orice joc lejer 60+ fps bineinteles ca acel ryzen o sa vina cu o placa video tot la acelasi pret si cu 2 module a cate 8 gb ram 2x8gb.
PS:FX-ul e deja mort in comparatie cu noile procesoare, pana si ryzen 5 1400 am vazut ca depaseste fx-ul in rendare si gaming.
Amd has Ryzen!
In final(fan amd) procesoarele lansate de amd pot se bate egal la egal cu cele i7 in gaming bine i7 e mai bun dar in rendering ryzen 7 1800x e forta.

Răspuns Câştigător
| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Raspunsul pe scurt este DA.
Eu personal nu ti-as recomanda R7 1700 daca faci doar gaming deoarece mai mult de 3 nuclee nu prea se folosesc in jocuri.
Eu am mers deja pe R5 1500x pentru noul meu sistem(pe care chiar l-am comandat miercuri seara si inca nu a ajuns din cauza placii de baza care nu era pe stoc)
Asa am scapat de batranul Athlon II x2 250 3. 0GHz din 2009

| alexboss2020 explică (pentru TheNiGhTCoReLV):

Ryzen baaaaaa, bucurate de acel procesor

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru alexboss2020):

Eu am mers pe un GTX 1050, pe care am dat doar 500ron

6 răspunsuri:
| alii98 a răspuns:

Placa video? si daca nu faci editing doar gaming ia-ti Intel

| alexboss2020 explică (pentru alii98):

Am uitat sa specific ca fac si editare, encondig si alt chest care necesita multe core-uri si threaduri

| alexboss2020 explică (pentru alii98):

Rx 460 4GB stiu ca nu e cine stie ce placa asta video dar man stai linistit ca in PC sa va afla cat de curand un RX 570.Ai Ryzen?

| alii98 a răspuns (pentru alexboss2020):

Pentium p6100, si nu te va duce foarte bine in gaming, bottleneck