| AndreiuAndrei20 a întrebat:

Am un ps4 şi am mai multe jocuri de exemplu gta5 şi când introduc discul în ps uneori nu apare jocul şi nu ştiu de ce de multe ori îmi scrie cand deschid ps şi bag discul ca jocul nu e disponibil, dar nu tot timpul face aşa şi asta doar la gta5 la celelalte jocuri nu face aşa.De la ce credeţi ca face asa de la ps sau de la disc?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Pai exista 2 cazuri:

1. discul are zgarieturi fine si adanci si astfel nu poate fi citit corespunzator, dar in acest caz consola iti afiseaza un mesaj de genul discul nu poate fi citit

2. consola are lentila laser cu probleme, uneori se poate face si o curatare cu CD de curatare de exemplu

faptul ca numai la GTA V face asa, inseamna ca acel DVD este cu probleme!

DAR mai poate exista o cauza si anume sunt probleme de natura software in legatura cu acest joc, ai putea incerca sa faci backup la setarile si mai ales la toate fisierele de pe consola! (le poti incarca pe un stick USB de capacitate potrivita sa zicem minim 32 Gb! si din consola dai backup)

Dupa ce ai facut backup la fisiere, stergi jocul si tot continutul sau si il reinstalezi ulterior.

sa stii ca consola PS4 se curata si ea 1 data la 1 an de zile sau 2 ani, este vorba de mentenata sa, este mentenanta care se face si la PC-uri si la laptopuri de exemplu!
recomand insa ca schimbarea pastei termoconductoare, curatarea de praf etc ale consolei sa se faca doar intr-un service IT!