| sowhatt a întrebat:

Am un router de la WiMAX iar cineva nedorit a aflat parola...acum vreau sa stiu daca am sa schimb parola acel cineva o sa mai poata sa intre pe netul meu sau o sa-i trebuiasca noua parola? Si inca o intrebare: cum schimb parola la router? big grin

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

1. Daca eu iti fur cheia si tu schimbi yala, oare mai pot sa intru sau nu?
2. Depinde de router. Banuiesc ca ai manual la el. Tre' sa te loghezi in admin (accesezi 192.168.1.1 sau o alta adresa similara la care ai panoul de control) si sa schimbi parola, nu e mare fis.
Intrebarea e cum ti-a aflat parola? Daca cumva foloseste vreun soft de spart parole, ai doua alternative:
1. Pui o parola lunga si complexa (gen $#*&DH2I2D3XA6NSn(1*a!@7z4bx2A9#$@3m8N#J! I4)
2. Scoti parola si configurezi router-ul astfel incit sa aiba acces doar device-urile cu mac-urile pe care le setezi tu manual. E mai simplu si mai elegant, parerea mea - nu trebuie sa bagi nici o parola, accesezi pur si simplu WiFi-ul. Daca un dispozitiv pe care nu l-ai adaugat in lista de device-uri care se pot conecta incearca sa se conecteze, nu poate.