| Cosmin3926 a întrebat:

Am Windows 10.
Am un monitor Full HD doar ca la rezolutii imi arata rezolutii de raport 4:3 chiar de monitorul are un raport 16:9. Singurele rezolutii pe care le am sunt : 1280 pe 1024, 1024 pe 768 si 800 pe 600.
Apropo, inainte de a imi reinstala Windows-ul aveam acelasi monitor si aveam rezolutiile de raport 16:9 ca 1980 pe 1080 si 1280 pe 720.
Ce trebuie sa fac pentru a avea rezolutiile care au un raport 16:9?

5 răspunsuri:
| chronoStrix a răspuns:

Incearca sa deschizi device manager, display adapters, click dreapta pe placa video -> Update Driver -> Search automatically...
Daca nu merge, ia modelul placii video de acolo si incearca sa descarci driver-ul manual de pe net.

| Cosmin3926 explică (pentru chronoStrix):

De unde il descarc manual? Imi dai un link sau ceva?

| chronoStrix a răspuns (pentru Cosmin3926):

Spune-mi ce placa video ai. Fie din device manager, fie apesi Win+R -> dxdiag -> Display.

| alexboss2020 a răspuns:

Eu joc jocurile 4k!
Intra la driver si selecteaza rezolutia

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Un raspuns mai sigur trebuie sa il la-si sa fie recomandat de display dupa care va aparea un windows update si automat vei avea alta rezolutie