| GrigorePurta a întrebat:

Ar fi ok pentru gaming aceste componente? Procesor Intel Skylake, Core i7 6700K 4. 0GHz cu Placa video MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB DDR5 192-bit, intreb asta pentru acel bottleneck, nu prea stiu ce inseamna si vreau sa stiu daca s-ar intampla asta, multumesc! funda!

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

Bottleneck-ul apare de obicei intre procesor si placa video. Daca ai un procesor prea slab va limita placa video. Aici depinde si de jocul pe care vrei sa il joci, si cat de cpu intensive este. Pentru gtx 1060 si 1070 nu iti trebuie mai mult de un i5 skylake, dar pentru un 1080 ti-ar trebui ceva mai mult, ori un i5 6600k si sa faci overclock, ori un i7, fiindca un i5 normal va limita acel 1080 si nu ii vei folosii capacitatea maxima, si automat vei avea mai putin fps decat vei avea cu un i7. Si dupa cum am spus si mai sus, totul depinde si de jocul pe care vrei sa il joci, daca este bazat mai mult pe procesor sau daca este bazat mai mult pe placa video. ( De exemplu arma 3 este extrem de bazat pe procesor, si chiar si cu un i5 skylake si gtx 1070 s-ar putea sa vezi putintel de bottleneck, dar in gta v, overwatch si alte jocuri nu vei observa nici un pic de bottleneck, fiindca nu sunt la fel cpu intensive )

1 răspuns:
| asdasdasdads a răspuns:

Da, ar fi foarte bun gaming pe aceste componente, iti merge si GTA V din cate vad eu.