| Mother1 a întrebat:

Are ceva daca ma joc jocuri pe laptop cu cerinte mari precum Nfs most wanted 2012? ce se incinge cel mai repede la un laptop?
se poate strica laptopul repede daca ma joc mai mult timp?
PS: am un icecool spuneti-mi daca ma ajuta foarte mult?

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

In principiu, laptop-urile nu sunt facute pentru jocuri ultra moderne (pentru aia exista console). Dar depinde la ce temperaturi te joci. Normal, laptopul se stinge automat daca atinge temp exagerat de mari.
sa intelegi ca e bine sa mentii temp laptop-ului la valori mici. Sunt programe gratuite pe net care masoara temperatura pieselor. Trebuie sa te uiti neaparat la placa video integrata (GPU Graphics Procesessing Unit) si la procesor. Orice intre 50-60 de grade e normal. La vreo 70 de grade e rau si la 80-90 este chiar foarte rau. Ia un program numit FanSpeed si vezi ce temperaturi ai imediat dupa ce iesi din joc.
cu cat sunt mai scazute temp cu atat mai bine pentru longevitatea laptopului

| Smecheritzu50 a răspuns:

Pai nu te ajuta foarte mult dar daca continui sa te mai joci sunt sanse de 60% sa se strike daca cerintele sunt prea mari.