| AlEx0 a întrebat:

Buna am o placa de baza ECS GeForce7050M-M si am un procesor AMD Sempron(tm) Processor LE-1150.
Este placa de baza compatibila si cu procesorul AMD Athlon

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da sunt compatibile. Ambele functioneaza pe socket AM2 si procesorul are FSB de 800 Mhz, placa suportand 2000 MHz. Daca poti schimba-le. Eu repar computere si nu se mai fabrica nici procesoarele nici placile. Am gasit placi numai la mana a doua si acelea cu probleme in functionare. Cu circa 350-400 poti sa-ti iei procesor si placa de baza cu AM3. La placa de baza poti sa iei una care are la memorii sloturi combinate DDR2 si DDR 3 si astfel salvezi banii de a cumpara memorie noua pana cand mai ai iarasi bani.