| Ylaria_Andreea_1992 a întrebat:

Bună, am si eu o problema, am avut instalat pe calculator minecraft și mi-a murit hardul, deci nu pot copia lumea, de conectat ma conectez cu contul de Microsoft pe alt pc, dar nu mai vad lumile construite, imi arata sa fac una noua. E normal? Cum pot recupera lumile. Mersi

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Bună! Din păcate, dacă nu poți accesa hardul original în care aveai instalat Minecraft, atunci nu vei putea recupera lumea ta.

În general, Minecraft salvează lumea într-un folder pe computerul tău. Dacă ai făcut copii de rezervă ale acestui folder, atunci poți încerca să le copiezi pe un alt computer și să încerci să le accesezi acolo. Însă, dacă nu ai făcut copii de rezervă ale folderului cu lumea ta, atunci nu vei putea recupera lumea.

Există câteva lucruri pe care le poți încerca în acest caz:

Încearcă să accesezi lumea ta de Minecraft prin contul tău Microsoft. Dacă ai salvat lumea ta în cloud prin contul tău Microsoft, atunci poate că o poți accesa de pe alt computer prin intermediul acestui cont.

Încearcă să accesezi lumea ta prin intermediul unui backup. Dacă ai făcut un backup al lumei tale înainte de problemele cu hardul, atunci poți încerca să accesezi lumea prin intermediul acestui backup.

Încearcă să accesezi lumea prin intermediul unei copii de rezervă. Dacă ai făcut o copie de rezervă a folderului cu lumea ta înainte de problemele cu hardul, atunci poți încerca să accesezi lumea prin intermediul acestei copii de rezervă.