| Cristian_Bogdan_1987 a întrebat:

Bună am un laptop Asus si am instalat win 10 și după 2 zile nu mai pot accesa nimic din meniu start când apas pe setings îmi apare și dispare imediat asa face toate aplicațiile ce ii i meniul start o fi de la win firewall multumesc

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ai mai instalat si altceva in aceste 2 zile? adica jocuri video pirat? de ai adus discutia despre windows firewall...
Cred ca ai vrut sa zici windows defender adica antivirusul integrat

Deschide cum poti si cum reusesti CMD cu drepturi admin (aici in urmatorul video mai multe forme de a deschide acest utilitar) : https://www.youtube.com/watch?v=sFFsV9AT-jk

In fereastra din CMD nou deschisa scrie urmatoarele comenzi

sfc /scannow

apoi copiaza si ruleaza:

DISM /online /Cleanup-Image / ScanHealth

dupa care poti rula:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Dupa toate aceste comenzi ai de asteptat cateva minute (intre introducerea fiecaruia)

Dupa ce rezolva comenzile de mai sus partea din windows te poti orienta cu 2 scanari contra elementelor malware

Poti scana full cu windows defender (scanare full adica completa, toate partitiile etc)

si apoi descarca, sintaleaza si ruleaza o solutie precum :

https://www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou