| deejaydray a întrebat:

Imi puteti da un sfat? As vrea sa imi formatez calculatorul, dar nu sunt sigur ce sistem de operare sa aleg, intre Windows 7 sau XP. Vara trecut am avut W7, dar uneori calculatorul se misca putin cam incet, poate pentru ca am ales versiunea pe 64 biti (x64). Momentan folosesc XP, dar performanta calculatorului a inceput sa scada din ce in ce mai mult (de 2 luni dureaza foarte mult sa apara iconitele pe ecran dupa "welcome" cand il aprind, iar in ultimele zile am primit des eroarea aceea cu "ecranul albastru", care imi restarteaza calculatorul automat). Acestea sunt informatiile despre calculatorul meu:

Windows XP (SP3);
Procesor AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+, 2 CPUs, ~2. 1GHz;
Memorie de 1024 MB RAM;
Video Card NVIDIA GeForce 8500 GT cu Memorie de 512 MB.

Sper ca ma puteti ajuta, dau funda cui merita happy

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Windows 7 are nevoie de mai multe resurse, deci nu o recomand pentru jocuri la pc-ul tau. am o configuratie asemanatoare, adica un procesor X2 Dual Core, placa video onboard X1600 de 256mb si 2 GB Ram. Folosesc windows xp sp3 si nici vorba de lag, totul merge perfect. nu e o diferenta prea mare de performanta, deci practic vorbind ar trebui sa-ti mearga si tie relativ ok, decat daca ai HDD plin si nu dispui de memorie virtuala. zic sa verifici si cata Memory Usage are fiecare program in Task Manager/Processes (ctrl-alt-del), si asa poate sti care program iti consuma inutil resursele. in rest, iti recomand sp3 doar pentru simplul fapt ca sunt anumite jocuri care nu merg pe sp2...cum ar fi CoD 4 Modern Warfare, care ar rula fara probleme pe calc tau (8500 gt avand ps 3.0), dar cod 4 ar rula numai pe sp3, windows vista sau windows 7

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Windows XP SP3, fara indoiala. NU mai instala toate porcariile, defragmenteaza periodic si intretine-l cum trebuie.

Răspuns utilizator avertizat