| Frog22 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu compatibilitatea intre cateva componente. As dori sa achizitionez o placa de baza GIGABYTE GA-970A-DS3P FX, un procesor AMD FX-8300 si o sursa CORSAIR VS550. Deja detin o placa video GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti OC WindForce 2X, 4GB GDDR5, 128-bit, 2 placute de ram a cate 4 gb 1333mhz Kingston fiecare.1. Sunt aceste componente compatibile intre ele? 2.Este posibil sa fac overclock la procesor? 3. Vreau sa cumpar si un cooler Master Hyper 212 EVO ( daca se poate sa imi recomandati altul mai bun pana in 200-250 lei as aprecia ), este bun pentru overclock?

2 răspunsuri:
| Bogdan549 a răspuns:

Fugi de seria FX si treci pe ddr4 ca merita, am Un ryzen si isi merita banii

| Frog22 explică (pentru Bogdan549):

Daca imi iau ryzen, mai mult ca sigur o sa am bottleneck din cauza placii video.