| andretti22 a întrebat:

Buna seara, am un b550m aurus pro si vreau sa stiu daca sa iau 5800x sau 5700x care din cele doua ofera mai multa stabilitate, multumesc frumos ram am 16 gb 3600hz
Pur jocuri nu fac nimic altceva pe el multumesc frumos inca odata

https://www.pcgarage.ro/......rus-elite/

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ok tinere, cu informatiile ce mi le-ai furnizat doar cu acestea voi lucra, introducand toate datele configuratiei tale in sistem iti voi da un raspuns tinand cont de ce este mai important pentru tine si anume raportat la efectul "bottleneck" caci asta te intereseaza cel mai mult cand ne referim la jocurile video!

placa ta de baza nu este luata in calcul in cadrul acestei simulari, pentru ca relevanta are doar CPU vs GPU in cadrul testarii fata de Bottleneck; in ceea ce priveste placa de baza ai sa vezi la sfarsit un mic comentariu referitor la ea si procesoarele puse in balanta de tine!

la rezolutia 1080p (FullHD) bazandu-ne in special pe 'Sarcini intense pe placa grafica' rezultatele sunt:

AMD Ryzen 7 5800X is too weak for AMD Radeon RX 7800 XT on 1920 × 1080 pixels screen resolution for Graphic Card Intense Tasks.
This configuration has 7.3% of processor bottleneck.

AMD Ryzen 7 5700X is too weak for AMD Radeon RX 7800 XT on 1920 × 1080 pixels screen resolution for Graphic Card Intense Tasks.
This configuration has 8.6% of processor bottleneck

cu toate acestea un rezultat al bottleneck cu valori cuprinse intre 7.3%-8.6% este un rezultat bun in FullHD deci nu te impiedica cu nimic orice procesor ai alege cu aceasta placa video!

la rezoltuia 1440p bazandu-ne tot pe "sarcini intense pe placa grafica' rezultatele sunt:

AMD Ryzen 7 5700X and AMD Radeon RX 7800 XT will work great together on 2560 × 1440 pixels screen resolution for Graphic Card Intense Tasks.
This configuration has 0.0% of bottleneck. Everything less than 5% should not be concerned major bottleneck.

AMD Ryzen 7 5800X and AMD Radeon RX 7800 XT will work great together on 2560 × 1440 pixels screen resolution for Graphic Card Intense Tasks.
This configuration has 0.0% of bottleneck. Everything less than 5% should not be concerned major bottleneck.

deci rezultate identice pentru gaming-ul la rezolutia 2560 × 1440! este de bine!

rezultatele in gaming 4k (3840 × 2160) sunt iarasi raportat la bottleneck cu ambele procesoare in versus si aceeasi placa video (GPU) cuprinse intre 1.8% si 0.4% deci rezultate foarte bune! aici poti alege la rezoltuia 4K absolut orice combinatie de CPU +placa video 7800xt pure saphire, ca si in cazul rezolutiei 2k de mai sus!

in ceea ce priveste placa de baza descrisa mai sus b550m aurus pro, ea este compatibila si cu procesorul Ryzen 7 5800X si cu 5700x! este posibil in functie de 'revizia' cu care este livrata sa necesite sa faci update de BIOS de pe pagina producatorului, atat tot!

nota : de pe net aflam ca Depends on the workload. An 18% bottleneck gaming in 1080p might not be a huge issue, because you're already pushing high frame rates (in theory) but 18% bottleneck while gaming in 4K, where the GPU should be maxed out, THAT is bad

deci in gaming fullHD un bottleneck de pana la 18% este considerat chiar acceptabil, deci 7-8% este ce trebuie in cadrul testului la o rezolutie 1080p de mai sus.

| andretti22 explică (pentru Simpatic):

Multumesc frumos pentru toate detaliile date, si pentru timpul acordat, o zi frumoasa va doresc

| Simpatic a răspuns (pentru andretti22):

Cu mare drag, imi face placere sa raspund userilor de pe TPU care dau dovada de bun simt! o zi frumoasa asemeni!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru a sti cum se va comporta combinatia de piese alese pentru PC-ul tau, trebuie sa ne spui ce GPU ai in primul rand!