| Fla_6813 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare daca imi reinstalez windowsul mi se sterg conversatiile de pe messenger?
Stiu ca le pot salva dar vreau doar sa stiu daca mi se sterg sau nu?

Răspuns Câştigător
| EuPentruToti a răspuns:

Din cate stiu eu Y! pastreaza mesajele offline pe serverele lor, nu pe calculatorul tau, explicatia fiind:
Am intrat la PC-ul meu pe mess, nu am avut nici un mesaj offline.
M-am dus peste 10 min la alt PC, si acolo mi-a aratat ca in acel timp cineva mi-a trimis un mesaj.
De unde sa stie calculatorul 2 ce mesaje offline am primit eu decat de pe server?
Deci daca instalezi Windowsu' nu o sa afecteze cu nimic Y! Mess-ul decat daca e in directorul Windows-ului, in acest caz trebuind decat sa-l reinstalezi.

2 răspunsuri:
| Negative a răspuns:

Yahoo Messenger pastreaza conversatiile intr-o arhiva pe serverul lor, nu sunt salvate la tine in pc, ele sunt curatate la un interval de 3-4-5 zile, depinde.Deci daca vei reinstala windowsul, conversatiile vor ramane.Asta daca nu ai un fisier cu ele...adica copy/paste, stii, atunci poti pune fisierul respectiv pe un stick USB.Cel mai simplu.Gl & Hf!

| monstrulet a răspuns:

Daca ai yahoo messenger 11, conversatiile sunt pastrate la ei pe server.
Yahoo messenger 10 si cele de dinaintea lui le pastrau in pc tau.