| Lulupana1234 a întrebat:

Bună TPU,am un laptop Lenovo căruia nu îi funcționează tastele :/; -Ș @/, -Ț si ~/# -Â...,eu am nevoie de @ dar nu știu ce butoane trebuie sa apăs că să apară pe ecran,sau poate că este defect,habar nu am, dacă mă puteți ajuta?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Probabil este o problema la tastatura acelui laptop SAU ce banuiesc eu >> nu sunt configurate diacriticele, pentru ca nu a fost aleasa o limba a tastaurii corespunzatoare, adica a fost aleasa US sau engleza si nu tastura in romana!

cum trec tastaura in limba romana > https://calculatorescu.ro/......iacritice/

Poti sa introduci diacritice&simboluri si cu ajutorul tastaturii virtuale din sistemul de operare windows (win 10 si win 11)

cum faci asta:

click dreapta in taskbar (bara de activități) si selectezi "Show touch keyboard button"

o sa apara o pictograma cu tastatura virtuala, dai click pe ea si se va afisa pe ecran o tastaura mare virtuala in genul celor de pe smartphone, din acest moment cu mouseul poti selecta ce litere, cifre si simboluri sa se introduca intr-un text, formular etc
daca vrei diacritice tii apasat cu mouseul mai mult pe o anumita litera, de exemplu daca vreau sa scriu cu t mic dau click doar pe t din acel tabel daca vreau ca t sa devina ţ atunci tin apasat prelungit cu mouseul pe t!