| Georay a întrebat:

Cand incerc sa-mi instalez Windows 7 Ultimate,dupa ce imi aleg limba si ceasul,la urmatorul pas unde trebuie sa aleg partitia unde sa instalez,imi da urmatorul mesaj:
"No drivers were found".
Si nu-mi arata partitiile.
De notat ca hard-ul meu este SATA.
Va rog ajutati-ma, cum sa scap de mesaj si sa-mi apara partitiile sa le formatez?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea ca HDD-ul tau sa fie de tip RAID si trebuie modificat in BIOS pe SATA sau IDE. Mai este o solutie: de pe siteul producatorului sa iei driverele HDD-ului si sa le scrii pe o discheta (daca au unitate floppy) sau pe un CD si apoi cand iti cere sa apesi pe F6, apesi si introduci CD-ul sau ii dai calea disketei.

| Georay explică (pentru Salontanul):

Cum setez in bios ca IDE? Te rog, spune detaliat si vei lua o funda

| Salontanul a răspuns (pentru Georay):

Pai nu de HDD vorbeam? Cum ce sa setezi? Uite aici o optiune: http://s1065.photobucket.com/......alontanul/
Nu stiu cum arata BIOS-ul tau!

| Georay explică (pentru Salontanul):

Pai asa arata, dar la ce ma duc ca sa-mi apara lista aia, pe ce categorie?

| Salontanul a răspuns (pentru Georay):

E clar! Tu habar n-ai de computer! Iti explic mai simplu. Computerul are doua sisteme de operare. Unul e numit impropriu sistem si se numeste BIOS: http://www.robintel.ro/muzeul-de-informatica/notiuni-teoretice/bios-ul/
Este programul acela de inceput (inainte de Windows) cand vezi scrisul alb pe ecran negru. Atunci ruleaza BIOS-ul. El se acceseaza cu tasteele "F2" sau "Del" in cele mai multe cazuri. Dar poate fi si accesat cu alta tasta. Scrie acolo cand pornesti computerul: Press Del to acces... sau stiu eu ce alta tasta. Cand intri in el este albastru si scrisul cu alb. Daca nu stii mai bine nu umbla. Cauta un vecin care se pricepe si pune-l sa faca ce ti-am spus eu. Altfel s-ar putea sa distrugi computerul.

| Georay explică (pentru Salontanul):

Mai,tu nu pricepi.Am intrat in BIOS, dar unde merg pentru a-l seta ca IDE HDD-ul?

| Salontanul a răspuns (pentru Georay):

La mama ta. Te-am bagat la ignorati ca esti prost rau!