| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Buna TPU! Ce ar fi mai ideal pentru gaming? Mentionez ca am un tv de gaming 120hz, 5ms. Ideea e ca tv ul fiind mare, are si pixelii mari. E mult mai clar pe monitor daca ma joc in fhd decat pe tv, poate pentru ca pixelii sunt mai mici pe laptop. Cand am dat jocul pe 4k pe tv abia atunci mi se parea ca se vede la fel de clar cum se vede pe laptop in fhd. Intrebarea mea este: cand te joci pe un monitor fhd, e echivalentul a unui tv cand te joci in 4k?

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Tv-ul este mai bun numai ca nu stii tu sa-i faci setarile...
Cum poti sa zici asa ceva ca tv-ul daca e mai mare are si pixelii mai mari? laughing Mor de ras laughing Ca e monitor sau tv cu o diagonala de 50 cm sau 2 metri pixelii sunt la fel! Imaginea se schimba conform rezolutiei alese, pixelii raman aceleasi!
Ca sa arate bine imaginea si pe tv, dupa ce ai conectat laptopul la tv, mergi la setari de afisare si alege ca tv-ul sa fie monitorul principal, dupa aceea alegi rezolutia recomandata care iti va arata acolo!

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru lpavel):

N ai prins o si razi ca... E un tv cu diagonala de 2 m, normal ca are pixelii mai mari, citeste totusi inainte si pe alte site uri si raspunde doar daca ai un raspuns relevant, pixelii la monitor sunt facuti mai mici. Si doi la mana ca sa te lamhresc, mai clar se vede daca las ambele ecrane, adica pe duplicate, in loc sa afisez doar pe tv. Cel mai clar se vede cand imaginea e afisata pe ambele ecrane, nu stiu de ce. Daca pun monitor principal tv ul e mai neclar. Automat ca la diagonala aia pentru a nu i vedea pixelii trebuie sa te indepartezi mult

| lpavel a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Stiam ca n-ai sa intelegi nimic din ce zic... laughing Totul tine de setari! Nu am altceva de adaugat! Daca tu crezi ca pixelii sunt de vina atunci sa fi sanatoasa! laughing

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru lpavel):

In primul rand, asteptam un raspuns de la cineva din doemniu, nu de la unu care scrie "fi" cu un i. Setarile sunt facute cum trebuie.