| ionuttemeri a întrebat:

cine se pricepe in jocuri sa imi zica si mie sau in placi video cu biti chiesti din astea?

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

Http://www.systemrequirementslab.com/cyri
pentru jocurile din ziua de azi iti trebuie minim un procesor quad core fie ca e Intel sau amd, sa fie cu grafica integrata, ajuta destul de mult. placa video sa fie cu memorie (G)DDR5 si sa aiba bus-ul (bit-ii) cat mai mare, minim 128 bit. daca iti permite bugetul sa-ti cumperi una cu 2GB ram, cu atat mai bine... nu uita sa verifici data lansarii placii video si revizia procesorului. cumpara-ti o placa de baza echipata cu sata 3 si un hard disk cu buffer cat mai mare si 7200 rpm. daca iti permiti si un SSD, cumpara-l si pe ala, e util pentru instalarea windowsului pe el, se va misca mult mai rapid, au capacitati mici comparativ cu hdd-urile dar sunt cu mult mai rapide. ram: minim 4gb, daca se poate 8 in 2 stickuri de 4 e perfect. si in final dar nu ultima, sursa, grija mare, nu cumpara o pocnitoare ieftina ca vei plange, ea alimenteaza si iti pune componentele in miscare care alimentate necorespunzator nu vor functiona la capacitatea la care fost destinate sa lucreze. recomand corsair dar poti citi pareri si evalua configuratii asemanatoare cu a ta si poti alege altceva. bafta!

| ionuttemeri explică (pentru pbsolver):

Mersi frate.....pai ce sa zic eu am un comp destul de ok procesor Intel core 2 duo pe 300 mgh si 2 gb ram ddr 2 si un hdd sata 7200 rotati de 400 gb si o placa video de 1 gb pe 64 bit ...deci imi trebuie o placa de 512 pe 256 bit sa ma pot juca si eu ceva. big grin

4 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

De asemenea informeaza-te despre overspend si overkill pentru a fi sigur ca sistemul tau este echilibrat si ca nu-ti cumperi placa video de ultima generatie si restul componentelor te trag inapoi.

| Mikoyan a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, vrei recomandare de placi video? http://www.futuremark.com/hardware/gpu - cu filtrare value for the money

| ionuttemeri explică (pentru Mikoyan):

Nu frate vreau sa stiu ce placa imi trebuie pentru un anumit joc si pe cati biti si cam cum trebuie sa fie procesorul de mare si pe cat deci vreau sa ma joc mai multe jocuri tari si vreau sa stiu cam ce configuratie imi trebuie sa am la pc? multumesc