| Anonim223232 a întrebat:

Doresc sa-mi maresc nr de rami. Am mai multe intrebari...
1)La untitate sigiliul este doar hartiuta aia mica lipita sau este si ceva la suruburi(spun asta ptc. pcul este inca in garantie si hartiuta aia se desface destul de usor)
2) La memoriile ram cu cat "CL" este mai mic cu atat e mai buna placa?
3)Se merita aceasta placa? http://altex.ro/......600mhz-cl9
Daca voi pune 2 vor fi compatibile una cu alta?
Multumesc :)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să mergi la reprezentanța unde oferă service, nu la magazin. În mod normal, ar trebui să accepte orice memorie (cu condiția să fie ok, așa cum ziceam și mai sus). Mergi mai întâi pe la ei (sau dă un telefon / mail) și vorbește exact ce și cum.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Depinde; fiecare firmă cu metodele ei.
2. Nu neapărat;
3. Doar dacă e compatibilă cu memoria deja existentă și cu placa de bază.
Sfat: mergi cu el la cei de unde l-ai cumpărat și întrebi acolo #3, iar pentru #1 -» îi rogi chiar pe ei să monteze RAM-ul (chiar dacă vor cere bani pentru asta, nu e o avere) - astfel ai certitudinea că rămâi cu garanția la calculator și de asemenea că lucrarea e de calitate.

| Anonim223232 explică (pentru mihai69):

Eu l=am luat de pe flanco.( siteul lor). Daca ma duc la magazinul din orasul meu trebuie sa le duc garantia nu? Si pot veni cu memoria mea sau trebuie sa o cumpar de la ei.

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim223232):

Trebuie să mergi la reprezentanța unde oferă service, nu la magazin. În mod normal, ar trebui să accepte orice memorie (cu condiția să fie ok, așa cum ziceam și mai sus). Mergi mai întâi pe la ei (sau dă un telefon / mail) și vorbește exact ce și cum.

| lpavel a răspuns:

Daca schimbi, adaugi sau pur si simplu numai daca deschizi caracasa : AI PIERDUT GARANTIA!
Ca sa fie compatibila vezi ce ai acum, ex. DDR3- tot la fel trebuie sa pui si tu! daca ai DDR4 sau DDR2 NU e compatibil DDR3!
mai trebuie sa tii cont de Mhz = de obicei cele de 1600Mhz sunt bune la toate! Bafta!