| xDanyxDany a întrebat:

vreau sa cumpar o placa video si zice ca sursa recomandata este de 500w, intrebarea mea este ca 500w este raportat numai la placa video sau pentru tot sistemul?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Toate componentele din pc sunt alimentate de sursa! Sursa asigura fiecarei componente din PC cantitatea exacta de current de care are nevoie pentru a functiona.Sursa transforma curentul altfernativ de 220 - 230V in diverse masuri de curent continuu, de regula 3, 3V, 5V si 12V, necesare componentelor din PC.
Bafta!

| Arthur a răspuns:

Pentru tot sistemul. Trebuie ţinut cont totuşi că placa video are un consum mai ridicat faţă de restul componentelor.