| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu sa va intreb ce e ala snowball, split push etc pe toplane in league of legend?
Cum as putea sa car in low elo singur ca si toplaner?
In ultima vreme prind in echipa prea multi [] nici nu are rost sa-mi bat capul sa le ofer vreun adjectiv. Nu sunt eu cine stie ce op sa ma cred de high-elo sau eu stiu ce, stiu ca locul meu inca este in low elo, dar frate [] nici chiar asa in fiecare meci sa am de astia care joaca de o luna doua si inamicii gold-uri. Ma rog, eram main adc pana mi-a venit greata sa joc fara suport, deci ma gandesc sa devin main top pentru rank. So... as vrea explicatie pentru ce am intrebat mai sus daca puteti + orice altceva credeti ca m-ar ajuta + ce campion ar putea cara 1v9 daca e cazul. You know what i mean, adica eu intru in meci, /mute all sa nu-mi mai iau tilt ca m-am saturat xD Si vreau sa stiu cu cine pot cara. Multumesc anticipat ^^ Sper sa ma ajutati.

3 răspunsuri:
| Kikoo a răspuns:

Snowballing? Imagineaza-ti un bulgare de zapada care coboara de pe un munte si devine tot mai mare, o forta de neoprit. Asta se intampla cand inamicii (sau echipa ta) au mai multa experienta/gold decat ceilalti si astfel nu mai pot pierde, numai daca o dau in bara rau de tot.
Split push, de exemplu, in timp ce 4 din echipa ta sunt intr-un teamfight, tu esti pe un lane opus si iei obiective unul cate unul. Asta de obicei forteaza un inamic/mai multi sa apere acel lane.
Cat despre carry, nu te pot ajuta.

| MaybeJustMe a răspuns (pentru Kikoo):

Si cum mai exact faci acel snowballing?

| Gonrax a răspuns:

Recomand să ceri ajutor pe Reddit.
https://www.reddit.com/r/leagueoflegends/

Nu mă pricep eu la LoL, nici măcar nu mai joc, dar unele sfaturi de pe Reddit chiar ajută, nu față de restul.
Eu pe Reddit de exemplu am găsit tactici calumea pentru Overwatch. N-are legătură, dar, poți încerca.