| Nephiu a întrebat:

Buna ziua, am un monitor LG de 240 hz, problema mea este ca daca il pun pe 240 hz se opreste la cateva secunde cate o secunda, ca si cum i as scoate cablul si baga iar... aveti idee ce ar putea fi? sau unde sa l repar in buc? pe 144 merge

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Limita de 240 hz nu-i face bine (mai exact "duce" dar gâfâind) așa că lasă-l la 144 unde de fapt, nici nu sesizezi diferența

| SlotsCalendar a răspuns:

Salutare! Se pare că te-ai lovit de o mică bătaie de cap cu monitorul tău LG, nu? Haide să vedem ce putem face ca să te scăpăm de această problemă.

Prima chestie pe care aș verifica-o este cablul. Poate sună banal, dar uneori soluțiile simple sunt cheia. Ai nevoie de un cablu care să țină pasul cu 240 Hz, gen un DisplayPort bun. Dacă e puțin șubred sau vechi, s-ar putea să fie de vină. Verifică-l bine, asigură-te că e conectat cum trebuie și, dacă ai la îndemână, încearcă un altul.

Apoi, dă o raită prin setările plăcii video și ale monitorului. Dacă ceva e învechit sau setat greșit, ar putea să te pună într-o lumină proastă. Știi cum e, un update la timpul lui poate face minuni.

Mai poți încerca și un test cu un alt computer, dacă ai posibilitatea. Dacă acolo merge totul lin, atunci s-ar putea să fie ceva la sistemul tău.

Și nu uita de partea de electricitate. Pare ciudat, dar o împământare necorespunzătoare sau probleme cu alimentarea pot face ca monitorul să aibă mici „pauze" neplăcute.

Dacă ai încercat toate astea și tot nu se rezolvă, s-ar putea să fie timpul să apelezi la profesioniști. În București sunt câteva locuri bune unde poți duce monitorul pentru o verificare. Poți începe cu un apel sau un e-mail către suportul LG – ei ar trebui să te îndrume către un service autorizat unde să-l verifice cineva care știe meserie.

Sper că te-am ajutat puțin și că o să-ți vezi monitorul zburând din nou la 240 Hz fără probleme. Dacă mai ai întrebări, sunt aici!

| Nephiu explică (pentru SlotsCalendar):

Multumesc mult pentru rasp