| VladRo271 a întrebat:

Calculatorul poate merge greu daca instalez multe jocuri pe el? Intel I5 9300H, GTX 1650, 8 Gb Ram si SSD

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu si da.
Jocurile in sine, prin faptul ca sunt stocate, nu afecteaza cu nimic performanta sistemului, caci performanta tine de procesor, placa grafica si RAMi, nu de stocare; insa, cum unele jocuri au nevoie de launchere pentru a fi lansate, aceste launchere obisnuiesc sa ramana in permanenta in memorie pentru actualizari/boot mai rapid. Chestia este ca cu cat ai mai multe jocuri de la mai multi producatori de pe mai multe platforme, cu atat fiecare launcher isi va pune amprenta peste performantele calculatorului.
Deci, nu sunt jocurile de vina, ci launcherele care stau in memorie.

Desigur, problema se poate rezolva daca setezi fiecare launcher sa nu se deschida la start, deci sa se deschida cand vrei sa te joci. De asemnea, ar ajuta daca ai inchide fiecare launcher cat timp nu te joci jocuri care necesita acel launcher.

| VladRo271 explică (pentru LPCTSTR):

Pai am facut asta, am setat fiecare launcher sa nu se deschidă la start.

1 răspuns: