| kb9 a întrebat:

Cand incerc sa rulez GTA Vice City in Steam, nu se intampla nimic, cand incerc sa apas pe "Stop", din nou, nu se intampla nimic, trebuie sa-l opresc din task manager.Pot rula GTA 5/S.A. si III fara probleme, am incercat sa rulez Vice City si in modul de compatibilitate, dar se intampla acelasi lucru, Vice City rula, dar doar in Task Manager.
Ceva sfaturi?

Apropo, specs:
Windows 10 PRO versiunea din Mai 2020(ultima)
i5-8250U 3.6GHz
8GB Ram 2666MHz
Nvidia MX250 2GB V-Ram
SSD 258GB La o viteza de vreo 200MBps(scriere/citire)

13 răspunsuri:
| Pantagruel a răspuns:

Daca rulai un joint nu s-ar fi intamplat nimic din toate astea.

| LPCTSTR a răspuns:

Incearca cu silent patch, mie mi-a rezolvat problemele din San Andreas si Vice City.

| kb9 explică (pentru LPCTSTR):

Am instalat silent patch-ul, dar degeaba

| BlackPixel a răspuns:

Pentru o rulare buna a unui joc atat de mare (care solicita mult capacitatea de procesare):
- Ai grija sa nu ai prea multe jocuri / programe instalate.
- Ai grija sa nu ruleze decat jocul (inchide restul proceselor inutile).
- Ai grija sa nu ai vreun virus in calculator.

*** Intrebari ce pot influenta procesul: ***
Jocul este cumparat sau descarcat gratuit?
Cata memorie din Local Disk (Chappy este ocupata?
Calculatorul tau este un Computer sau un Laptop?

| kb9 explică (pentru BlackPixel):

Jocul e din 2002, nu consuma multe resurse.
Jocul e cumparat, am si zis ca am o problema in STEAM.
Am 70GB liberi din 250.
Este un laptop.

| LPCTSTR a răspuns (pentru kb9):

Am gasit asta:
"1) set windows 98 compatibility mode for all.exe files (launch steam as admin if overlay doesn't work)
2) download silent patch and ddraw fix from here http://www.gtagarage.com/mods/show.php?id=25368 and extract all files into game folder
3) download this https://reshade.me/d3d8to9 and copy it into vice city folder to fix some speed problems (use the same files with all dx8/8.1 games to fix all problems with v-sync and antialiasing, if possible, and many other problems), but don't disable frame limiter in gta vice city
4) remove gta_vc.set and copy all saves from %USERPROFILE%\Documents\GTA Vice City User Files\ to %PUBLIC%\Documents\GTA Vice City User Files\

that problem of v-sync is caused by broken dx8/8.1 support in windows 8/8.1 and 10 (that disable fullscreen and force borderless mode...)"

| BlackPixel a răspuns (pentru kb9):

Sugestii comune:
- Asigura-te ca ai Laptopul conectat la incarcator.
- Restarteaza de FIX 3 ori Laptop-ul.
- Asigura-te ca STEAM este updatat la ultima versiune disponibila.
- Asigura-te ca ai o conexiune STABILA la internet.

Sugestii oficiale:
https://support.steampowered.com/......rticle.php

Sugestii externe (second party app suggestions):
- Instaleaza un GameBooster
Exemplu-sugestie:
Wesbite: https://www.razer.com/cortex/boost
Download: http://rzr.to/cortex-download

| Ineys a răspuns:

Vezi ca era o optiune pe acolo cu Verify file integrity sau ceva de genu. Poate ai fisiere corupte.

| nicu991 a răspuns:

Ca sa poti rula jocuri mai vechi pe versiunea de Windows 10 trebuie sa ai activata componenta DirectPlay.

Gasesti pe net tutoriale cum sa activezi aceasta componenta. Bafta la joc.

| kb9 explică (pentru nicu991):

Am DirectPlay activat, am spus ca pot rula fara probleme GTA III si S.A., dar din pacate, nu si GTA Vice City.

| kb9 explică (pentru Ineys):

Nu, nu am, dar multumesc pentru sugestie!

| kb9 explică (pentru BlackPixel):

1.Laptop-ul e bagat in priza
2.Am incercat
3.Este.
4.500MBps Download si 13Ping
5. Windows-ul meu e up-to-date
6.Am driverele updatate
7.Am verificat fisierele jocului
8.Jocul e din 2002, poti sa il rulezi si pe un cartof, totusi, am destule resurse
9.Depasesc cu muuuult gta vc system req.
10.Am instalat gameboosterul si l-am rulat, din nou, pc-ul meu e bun, dar nu stiu ce sa fac ca sa rulez program-ul asta vechi

Multumesc oricum pentru sugestii!

| kb9 explică (pentru LPCTSTR):

Am facut deja lucrurile astea, dar multumesc oricum pentru sugestie!