| Zebedeu a întrebat:

Care e diferenta dintre placa video Intel(r) HD Graphics si Nvidia gforce 8800, care e mai buna?

5 răspunsuri:
| Jijell a răspuns:

Diferentele sunt mai multe si destul de mari. Intel HD Graphics este integrata, ori in chipsetul placii de baza, ori in procesor la procesoarele din generatia Core i3, i5, i7. Are in general performante slabe in jocuri, mai ales daca vrei sa joci noile aparitii.

GeForce 8800 a fost o placa de top la vremea ei. Este o placa dedicata, adica o placa separata, care se monteaza in slotul PCI Express al placii de baza. Inca face fata cu detalii medii in majoritatea jocurilor, insa va fi curand depasita, ti-as recomanda ceva mai nou. In plus, 8800 merg destul de fierbinti, si se mai strica. Daca o iei sh, este posibil sa fi fost reparata de vreun amator si sa nu reziste mult.

Ce buget ai?

| Zebedeu explică (pentru Jijell):

Nu prea sunt interesat sa imi cumpar alta placa, doar am vrut sa intreb ca imi merge putin sacadat la BF3 si de aia.Dar se poate schimba o placa video integrata?

| DarksidersFTW a răspuns:

Eu am Nvidia GeForce GTS 450 si merge perfect jocul Placa video are din cerinte merge la ultra. Daca ai procesor Quad Core.

| marian_3880 a răspuns:

Nu nu se poate schimba cea integrata dar poti pune nVIDIA!

| Gabriel_Liviu_1995_evvv a răspuns:

Ce laptop as putea sa iau cu 1700 RON pentru gaming