| Nemessys a întrebat:

Care este temperatura maxima pe care o poate atinge o placa video fără sa o afecteze?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| N0xEterniS a răspuns:

Din propria experinta, pentru ca mie imi place sa monitorizez fps, temperatura, usage etc. Am avut un laptop cumparat de prin 2012, gaming o gramada pe el si mi se stricase coolerul de vreo cateva ori. Am monitorizat si placa ajungea pe la 90 de grade + si dupa se inchidea laptopul. Am patit asa de vreo cateva ori si dupa un timp s-a stricat placa. sad Clar 90 afecteaza oricare placa.
Acum ceva timp inainte sa-mi iau alt pc, aveam GTX 1060 6 GB si la 99% usage nu trecea de 80-81 grade, inca merge si acu' dupa vreo 2 ani. Acum am RTX 2080 Super si daca las speed'ul la coolere default, nu trece de 80-81 la 95%+ usage. Deci din chestia asta vad ca placile, cel putin Nvidia sunt setate la 80 de grade, ceea ce inseamna ca inginerii de acolo cred ca 80 de grade e acceptabil pentru o placa.
Daca te duci pe forumuri specializate, 80 de grade o sa para mult la toti, ti-ar spune sa folosesti custom curv3, sau sa-ti iei carcasa cu airflow mai bun.
Dupa parerea mea, daca se duce peste 80 nu se inchide pc dar sigur afecteaza pe lunga durata.

| Nemessys explică (pentru N0xEterniS):

Deci eu nu ar trebui sa îmi fac griji la 65 de grade? laughing

| Nemessys explică (pentru N0xEterniS):

Dar la procesor oare care ar fi?

| PainTech a răspuns:

Depinde. La fiecare placa grafica e o temperatura maxima recomandata de producator.

De exemplu la rtx 2060 temperatura maxima e de 88 grade.
La GTX 1050 Ti e de 97 grade.

Si la procesoare e acelasi lucru. Gasesti informatii pe site-ul producatorului.

| PainTech a răspuns (pentru Nemessys):

Nu, 65 de grade e o temperatura sigura pentru toate placile video.

| Anonjm9263 a răspuns:

95©

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ar trebui sa nu depaseaca 80 de grade