| denis871 a întrebat:

Salut! Imi puteti spune care este temperatura maximă pe care procesorul o poate atinge fara sa se defecteze/ardă?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Depinde de procesor.
Daca ai sistem relativ nou, seria 10000 de la Intel, sau asemanator, si procesorul trece de 89 grade frecvent (daca sunt doar spike-uri razlete nu are nimic), e cazul sa optezi pentru un cooler mai puternic.

Sau sa te asiguri ca nu ai vreun virus/miner, ce streseaza procesorul fara stirea/voia ta.

Eu am 5900x, si dupa 120 minute de Prime95 in stres maxim, atinge cand si cand 82 grade, si media e pe la 77. (am inregistrat un log si am adunat numerele intr-un excel).

Ca racire folosesc un AIO cu 3 ventilatoare de la EKWB.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de la procesor la procesor. La unele e 65-70, altele pot atinge suta fara mari probleme.

| Wr3nch a răspuns:

A meu a stat luni intregi la 95 si merge bine mersi

| Wr3nch a răspuns:

Pro tip- ia un cooler de la noctua daca esti stresat ca ala stock nu face fata si o sa fii ok

| Brizbriz a răspuns:

100 de grade atunci un laptop intra in standby iar un desktop se inchide

insa, de ars, procesor ars nu am mai vazut sau auzit de peste 30 de ani, au bagat la "fail safe"-uri in draci

| oglindasultanului a răspuns:

Cauta modelul la procesor pe internet ca sa afli sigur.

| anonimuIl a răspuns:

La 100 de grade se oprește laptopul.