| FanLenovo a întrebat:

Care procesor este mai bun pentru gaming?
Un Core 2 Quad (sa zicem 3ghz)
Sau un AMD Phenom 2 x4 (quad 3. 2ghz)

Vreau sa va motivati raspunsul.

Răspuns Câştigător
| Kreefy a răspuns:

Amd phenom daca vrei sa iti mearga jocurile bine, conbinat si cu o placa video gtx sau macar ceva de la nVIDIA geforce ddr3 de vreo 2gb ar fi perfect, un ram de 4-8gb si te joci ce vrei. ( nu te astepta ca jocurile 2015 sa iti mearga prea bine...doar la Low Graphics )

3 răspunsuri:
| alii98 a răspuns:

Al doilea

| FanLenovo explică (pentru alii98):

De ce?

Am observat multe jocuri care au cerinte diferite in functie de Intel/amd.

De exemplu, la Intel core2quad cere 2ghz, la amd tot quad core cere 2, 6ghz.

| alii98 a răspuns (pentru FanLenovo):

Amd este pentru jocuri, deci este mai puternic, la cerintele alea amd-ul nu scoate aceeasi putere ca Intel-ul si de aia este asa