| caritas a întrebat:

Care stie niste jocuri din categoria sf(nu numai)unde te bati pentru planete(gen sins of a solar empire,homeworld,endless space) sau pentru teritorii gen godfather,saints row, gta, mafia?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Hei, ce mi-o placut si mie jocurile alea (Sins of a Solar Empire, Homeworld). Mie imi plac mult jocurile 4x, Master of Orion, Ascendancy, Pax Imperia, Civilization sau Alpha Centauri. Un joc mai nou in acest gen este Sword of the Stars, partea de strategie este turn-based ca in Master of Orion, dar luptele se desfasoara in timp real ca in Pax Imperia sau Sins of a Solar Empire.
De celalalt gen nu stiu prea multe, doar ceva jocuri vechi ca Syndicate. Poate partea tactica din X-Com si seria clona UFO seamana un pic, incearca si vezi cum iti place UFO-Afterlight sau Aftershock.
Dar Populus sau Black&White iti plac?