| Vendetta47 a întrebat:

Ce e ala Port Forward? Dar LocalHost? La serverele de minecraft.

Răspuns Câştigător
| Borderline a răspuns:

Nu știu să-ți explic, nu mă pricep așa bine la explicați dar e cam așa.
Localhost e un fel de prescurtare pentru adresa ip de la computerul tău, dar se poate folosi doar pe computerul tău. De exemplu dacă ai un server și îl găzduiești tu pe calculator iar apoi vrei să te conectezi la el numai trebuie să îți scrii ip-ul poți scrie direct localhost.
Iar port forwarding se referă un fel de ați deschide port-urile, asta însemnând ca pachetele de date de pe o rețea privată (LAN) vor putea fi accesate de pe Internet, și cred că nu o să mai fie verificate de Firewall.

| Vendetta47 explică (pentru Borderline):

Cum aflu daca am port forward?

| Borderline a răspuns (pentru Vendetta47):

Asta depinde de routerul tau, dar daca nu-i facut manual nu cred ca ai.
Gasesti aici ghiduri si tutoriale. http://portforward.com/