| LawlietL886 a întrebat:

Ce este un emulator? Ce întrebuințări are? E pentru jocuri?

2 răspunsuri:
| AstroNoot a răspuns:

Emulatorul simuleaza programe de pe alte tipuri de hardware. PPSSPP sau MyBoy sunt emulatoare care functioneaza pe Android si simuleaza console handheld, iar restul emulatoarelor functioneaza pe PC, si folosec joystick-uri/gamepad-uri, in caz ca nu vrei sa te chinui cu tastatura

| DumitruMarcel a răspuns:

Da emulatorul e pentru jocuri. De exemplu exista emulator de GBA care poate rula jocurile retro de pe game boy advanced. Practic emulatorul simuleaza jocurile de pe o anumita consola care nu poate fi jucat pe un pc normal sau telefon.