| xPaulFTWYT a întrebat:

Ce inseamna fork? Si nu ma refer la furculita, spre exemplu se spune ca Harmony OS este un fork al lui Android, ce inseamna fork?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Unde zice asta, poate ai un link?

| AlleXuSS a răspuns (pentru sierra1):

Daca dai un search cu textul minim "Android fork" Paul a pus intrebarea probabil a gasit pe vre.un forum "nu dau nume" ceva care i s-a parut dubios

| sierra1 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Nu tu ai intrebat, nu pe tine te-am intrebat

| PainTech a răspuns:

Ok, pe limbaj cat se poate de simplu.

Avem Android, care e actualizat si modificat constant. E un drum simplu, direct, fara bifurcatii : Android v1 -> Android v2 -> Android v3 -> etc.

La un moment cineva vine si modifica o versiune. Si isi incepe propriul "drum". In versiunile acelea apare o bifurcatie. Pana la o anumita versiune exista un singur drum, dar de la versiunea respectiva fiecare produs merge pe calea sa.

Putem spune oarecum ca Harmony OS are la origine o versiune mai veche, modificata de Android.

| AlleXuSS a răspuns:

Dintr-un search pe mr google
fara a intra in subiect este vorba despre (Os-ul - Huawei care dupa cum stii au fost "banati" de pe platforma google
"What is an Android fork?
"I could be wrong but I think in this context "Android fork" means non Google Android, and not Android versions incompatible with base Android (AOSP). So in other terms it means that if a manufacturer signed for Google Android, they could not sell non Google Android devices (say AOSP with light customization)..etc"