| sunkymen a întrebat:

Ce placa de baza ar fi mai buna? : MSI B75A-G43 sau ASRock B75 Pro3 ( link cu cele 2 placi : http://www.pcgarage.ro/compara/357033,360583 ). Funda! :D

2 răspunsuri:
| mxzmarius a răspuns:

Recomand MSI B75A-G43 in primul rand pentru ca din cate se vede frecventele suportate de memorile ram sunt mai mari decat cele prezente la ASRock. Plus ca MSI este mult mai stabil si parerea mea, are o perioada de viata mai lunga decat prezentul ASRock. Alegerea este a ta totusi happy

| KodrutZ a răspuns (pentru mxzmarius):

Povesti. ASRock conduce detasat la dotari. Sint fan MSI de felul meu, dar asta nu m-a oprit sa imi iau GA-B75M-D3V de la Gigabyte cind am facut ultimul upgrade (uite, numai bine e tot pe chipset B75, cum sint si astea doua aici de fata). Frecventa memoriilor e irelevanta atita vreme cit procesorul nu o suporta. Par example, eu am i3 2120 si DDR la 1600, dar merge la 1333 fiindca nu stie mai mult procesorul/chipsetul.
@sunkymen: Gindeste-te bine la ce ai nevoie. Eu daca ar fi sa imi fac upgrade din nou, as merge pe ASRock din simplul motiv ca are 3 SATA3-uri si cu asta basta. Faptul ca ASRock dau acum 3 ani garantie ar trebui sa spuna multe despre cit de mult a evoluat firma asta...