| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Ce procesor este mai bun pe partea de gaming, i5 10400f sau ryzen 5 3600 respectiv 3600x

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde si de joc, dar pentru top 5 competitive balanta trage spre Intel.

https://cpu.userbenchmark.com/......4079vs4040

| N0xEterniS a răspuns:

Stii ca in ultimul timp, AMD a scos procesoare mai ieftine si mai bune decat Intel, pai nu si in cazul asta. i5'ul este un pic mai bun si mai ieftin decat Ryzen. Vorbim de cateva fps (potential 5-10 fps) si vreo 20-30 euro mai ieftin.
3600x este mai rapid la compresie,rendering, streaming decat i5'ul dar tu ai intrebat specific de gaming.